Úvod / Stoly a židle

Stoly a židle

Jídelní stoly
Jídelní stoly
Jídelní stoly

Moderní jídelní židle a stoly

Většinou jedinou událostí, kdy má rodina příležitost se v poklidu sejít, je společné jídlo.

Proto by jídelna nebo jídelní kout měly být prostorem útulným a pohodovým.

 

 

Protože jídelny bývají často přímou součástí jak obýváku, tak i kuchyně, tvoří jakýsi přechod mezi nimi. Podle toho zohledňujeme i výběr materiálu a barevnost. Měly by komunikovat s oběma prostory a podstatné je najít správnou míru kompromisu mezi praktičností a elegancí. Naštěstí výběr je natolik bohatý, že zaručeně uspokojí každého. U jídelního stolu je podstatné to, aby každý sedící měl dostatek místa pro pohodlné stolování.
Při výběru respektujeme nejen počet členů domácnosti, ale také další předpokládané hosty. Obvyklý stůl pro čtyři nebo šest osob by se proto měl dát rozložit a poskytnout prostor pro další minimálně čtyři hosty.

 

Tvar vybíráme s ohledem na místnost, kde bude postavený.Tolik oblíbené stoly kulaté vyniknou jen při dostatečně velkém volném prostoru ze všech stran. Mnohem variabilnější jsou stoly obdélníkové, dovolují například přistavení jedné strany ke stěně, obvykle to bývá ta kratší, stůl pak plní i funkci pomyslné příčky, odděluje například kuchyň od obýváku.

Ke stolu neodmyslitelně patří pohodlná židle. Moderní typy mají masivní, měkce čalouněný sedák a subtilní kovové nohy vyvažující mohutný dojem. Oblíbená je ale i klasika dřevěné konstrukce s čalouněním nebo z anatomicky tvarované překližky. Sedák by se měl lehce svažovat směrem dozadu a přední hrana má být zaoblená, aby netlačila do nohou.

Dřevo, kov, sklo či plast mají v moderní jídelně své místo.Jednoznačně vede dřevo, ať už ve své přirozené podobě nebo lakované v přírodním odstínu. Jídelna, která je přechodem mezi kuchyní a obývákem, by tyto prostory měla také materiálově a stylově propojovat. Když zvolíme shodný akcent, jaký se vyskytuje na jedné a druhé straně, dojde k nenásilnému a logickému přechodu.

 

Také nábytek do jídelny podléhá trendům a jde s dobou. Měnit se může barevnost, povrchová úprava i kombinování rozmanitých materiálů. Pokaždé je ale hlavní důraz kladen na pohodlnost a užitnost.
Aby celek působil harmonicky, není vhodné zacházet do extrémů, materiálových ani stylových.